С началото на 2024 г., редица финансови промени влизат в сила, които засягат както работещите с ниски доходи, така и тези в по-високите доходни групи. В тази статия ще разгледаме най-важните изменения и как те могат да повлияят на вас.
От началото на годината, минималната заплата е увеличена до 933 лева, което представлява ръст от 19.6% спрямо миналата година. Това увеличение е резултат от новата формула, въведена в Кодекса на труда.
Също така, максималният осигурителен доход се увеличава от 3400 на 3750 лева. Това означава, че хората с брутен месечен доход над тази сума ще плащат по-високи осигуровки.
Линията на бедност е повишена до 526 лева, което се отразява на изчисляването на социалните помощи. Освен това, работодателите вече ще покриват първите два дни болнични, вместо трите, както досега.
Продължава плавното увеличение на възрастта и стажа за пенсиониране. Жените се пенсионират при 62 години и 2 месеца, а мъжете при 64 години и 7 месеца. Освен това, пенсионерите, които са получили статуса си преди 2023 г., ще получат 11% увеличение на пенсиите си от юли.
Има значителни промени в акцизите на цигари и бира, както и в таксите за хазартните оператори. Това ще доведе до увеличение на приходите в държавния бюджет.
От началото на годината основният лихвен процент намалява до 3.79%.
Красимира Паунова е Главен оперативен директор (COO) на Nula, с експертиза в областта на бизнес финансите, дигиталната трансформация и финтех решенията. Със силен опит в маркетинга и операциите, тя играе ключова роля в развитието и иновациите на Nula.
09/07/2025
С приемането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г., бизнесът и счетоводителите трябва да се подготвят за плавен преход. В тази статия събираме основната нормативна рамка, официалните указания и практическите стъпки, които трябва да предприемете.
Виж още