Съществуват два режима на облагане за моряк, който е данъчен резидент на България:
Важно уточнение: Основният критерий е регистрацията на кораба, а не агенцията за наемане на работа или посредниците, които участват в процеса на наемане.
Това правило се прилага и за двата случая, посочени по-горе:
Ако морякът е платил данъци в друга държава, те могат да бъдат приспаднати от дължимия данък в България:
Моряк, който прекарва над 183 дни на кораб, но основно пребивава в България, когато е на сушата, се счита за данъчен резидент на България.
Забележка: Настоящата информация е обобщена и не е изчерпателна. За конкретни казуси и допълнителни детайли се препоръчва консултация със счетоводител.
Счетоводител на свободна практика, специализиран в трансгранични сделки и счетоводство за лица свободни професии („фриленсъри“). С над 20 години опит в предоставяне на персонализирани счетоводни решения за малки и средни предприятия и фрийлансъри. Експертизата в специални режими като ДДС върху маржа, тристранни сделки и вътрешнообщностни транзакции, както и обратното начисляване на ДДС съгласно Директива 2006/112/ЕО на Съвета. Богат опит в данъчното облагане на международни бизнеси и фрийлансъри. Бакалавър по „Счетоводство и контрол“ от Икономически университет - Варна, един от най-престижните университети в България, основан през 1920 г. и акредитиран по ISO 9001:200. Регистриран като „Счетоводител“ в Агенцията по вписванията с ЕИК 181190996.