Правни и данъчни аспекти на разплащанията с криптовалута за бизнесите

Правни и данъчни аспекти на разплащанията с криптовалута за бизнесите

Автор: Marina Muchakova

Част 2

Въведение

Разплащанията с криптовалута предлагат иновативни възможности за бизнесите, но също така водят до сложни правни и данъчни предизвикателства. Тази статия разглежда основните правни рамки и данъчни задължения, свързани с използването на криптовалути за плащане на стоки и услуги при търговци.

Правна рамка за плащания с криптовалута

  1. Закон за задълженията и договорите Плащанията с криптовалута се третират като договор за замяна, където стоки или услуги се обменят срещу финансов актив. Това се регулира от Закона за задълженията и договорите (чл. 222, чл. 223), който определя, че всяка замяна се третира като продажба и покупка на съответните активи.
  2. Закон за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП) Бизнесите трябва да спазват разпоредбите на ЗМИП при разплащанията с криптовалути, особено при транзакции на стойност 1000 евро или повече. Това включва провеждане на комплексни проверки на клиентите и транзакциите, за да се предотврати изпирането на пари и финансова измама.
  3. Регулации на Европейския Съюз Криптовалутите се класифицират като финансови активи според Решение „С-264/2014 СЕС“, което влияе върху тяхното данъчно третиране и регулаторни изисквания в България.

Данъчни задължения при разплащания с криптовалути

  1. ДДС и фактуриране При разплащания с криптовалути, търговците са задължени да издават фактури за предоставени стоки или услуги, освен в изключените случаи според Закона за ДДС. Например, когато два търговеца се разплащат взаимно с криптовалута, доставчикът е длъжен да издаде фактура, докато контрагентът може да бъде освободен от тази задължителност.
  2. Курсови разлики и данъчно отчитане Волатилността на криптовалутите води до курсови разлики, които трябва да се отчетат за данъчни цели. Търговците трябва да включват валутни клаузи в договорите си, за да уточнят как ще се третират тези разлики и да минимизират финансовите рискове.
  3. Данък върху печалбата При продажба на криптовалута, физическите лица и търговските дружества трябва да отчетат разликата между цената на придобиване и продажната цена, като това може да доведе до данъчни задължения върху реализираната печалба.

Заключение

Правните и данъчните аспекти на разплащанията с криптовалути изискват внимателно планиране и съобразяване с регулаторните изисквания. Бизнесите трябва да се консултират с правни и данъчни експерти, за да гарантират съответствието си с текущите закони и да оптимизират своите данъчни задължения при използването на криптовалути.

Източници:

  • Закон за ДДС
  • Закон за корпоративното и подоходно облагане
  • Закон за задълженията и договорите
  • Закон за данъка върху доходите на физическите лица
  • Закон за мерките срещу изпирането на пари
  • Практика на съда на Европейския съюз в Люксембург

Електронни източници:

Правни и данъчни аспекти на разплащанията с криптовалута за бизнесите

Marina Muchakova

Данъчен консултант, управляващ съдружник в счетоводна къща Веста Консулт

Започнете с Nula и спестете 30% с нашата промоция!

11/11/2024

Започнете с Nula и спестете 30% с нашата промоция!

Възползвайте се от 30% отстъпка от годишния счетоводен абонамент до 31 декември!

Виж още

Облагане на доходи от ликвидити пул за физически лица

31/10/2024

Облагане на доходи от ликвидити пул за физически лица

Ликвидити пуловете позволяват търговия на криптовалути без посредници, като съхраняват двойки от криптовалути, които могат да се обменят една за друга.

Виж още

NULA at Tech Tour South East 2024

28/10/2024

NULA at Tech Tour South East 2024

We had the amazing opportunity to present our company at the Tech Tour South East 2024 conference in Athens. The event was hosted by the Hellenic Development Bank of Investments and included 30+ selected companies, 50+ seasoned investors and 80+ One2One meetings.

Виж още