Регистрация по чл. 97а, ал. 1 от ЗДДС заради услуги от финансови брокери и платежни оператори

Регистрация по чл. 97а, ал. 1 от ЗДДС заради услуги от финансови брокери и платежни оператори

Автор: Hristo Marinov

Все по-често в практиката си срещам дружества и фрийлансъри, които са регистрирани по чл. 97а, ал. 1 от ЗДДС поради ползване на услуги от финансови брокери или платежни оператори, като Stripe, PayPal и други.

Какво казва законът?

Дружества и фрийлансъри, които ползват услуги от чужди компании, са задължени да се регистрират по чл. 97а, ал. 1 в седемдневен срок преди ползването или заплащането на услугата.
Но има изключения, които често не се разбират правилно, включително и от служители на НАП.

Случаи на освободени доставки

Услугите, предоставяни от:

  • Финансови брокери при търговия с финансови инструменти (акции, облигации, опции върху акции, къси продажби, дивиденти, ливъридж, криптовалути, stablecoins, инвестиционно злато и др.);
  • Платежни оператори (Stripe, PayPal и др.),

са освободени доставки и не водят до задължителна регистрация по чл. 97а, ал. 1.

Детайлно разглеждане на въпроса:

1. Определяне на данъчния статус на доставчика и клиента

  • И доставчикът, и получателят са данъчно задължени лица.

2. Място на изпълнение

Според чл. 21, ал. 2 от ЗДДС:
„Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност….”

Следователно, ако услугата е с място на изпълнение в България, тя подлежи на анализ относно вида ѝ.

3. Вид на доставката

Според чл. 46, ал. 1 от ЗДДС:
„Освободена доставка е сделка, включително договарянето, свързана с платежни сметки, платежни услуги, електронни пари, плащания и дългове….”

  • Терминът „договаряне“ включва комисионни за търговия с финансови инструменти, както и такси за транзакции в платежни платформи.

4. Тълкувание на чл. 97а, ал. 1

„На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2.”

За да възникне задължение за регистрация, трябва да са изпълнени две условия кумулативно:

  1. Доставката да е облагаема.
  2. Данъкът да е изискуем от получателя (чл. 82, ал. 2).

При освободените доставки съгласно чл. 46, ал. 1 тези условия не са изпълнени, което означава, че задължение за регистрация по чл. 97а, ал. 1 не възниква.

5. Официална позиция на НАП

Като източник може да се посочи писмо от НАП: Изх. № М-24-36-23/19.09.2024 г.

Практически казуси

В практиката си съм срещал случаи, в които колеги, поради липса на опит, подават заявление за регистрация по чл. 97а, ал. 1 „за всеки случай“. Служители на НАП, също поради непознаване на материята, издават акт за регистрация. Вече имам няколко такива клиенти.

Какво следва?

  • Според адвокатите, с които съм коментирал казуса, издаденият акт за регистрация е незаконосъобразен, но не и нищожен. Ако изминат 14 дни от издаването му, той не подлежи на обжалване и отмяна.
  • Добрата новина е, че клиентът може лесно да се дерегистрира, ако няма други основания за регистрация по ЗДДС, защото и изначално не е бил задължен да го направи.

ВАЖНО

Услугите на финансови брокери и платежни платформи са освободени доставки и ДДС не се дължи.

Настоящата статия е с общ информационен характер и не обхваща в детайли всички възможни казуси, свързани с регистрацията по чл. 97а, ал. 1 от ЗДДС. Вземането на решения единствено на база предоставената информация не е препоръчително. Задължително се консултирайте с компетентен счетоводител или данъчен експерт, за да получите индивидуален и професионален съвет, съобразен с вашата конкретна ситуация.

Регистрация по чл. 97а, ал. 1 от ЗДДС заради услуги от финансови брокери и платежни оператори

Hristo Marinov

Счетоводител на свободна практика, специализиран в трансгранични сделки и счетоводство за лица свободни професии („фриленсъри“). С над 20 години опит в предоставяне на персонализирани счетоводни решения за малки и средни предприятия и фрийлансъри. Експертизата в специални режими като ДДС върху маржа, тристранни сделки и вътрешнообщностни транзакции, както и обратното начисляване на ДДС съгласно Директива 2006/112/ЕО на Съвета. Богат опит в данъчното облагане на международни бизнеси и фрийлансъри. Бакалавър по „Счетоводство и контрол“ от Икономически университет - Варна, един от най-престижните университети в България, основан през 1920 г. и акредитиран по ISO 9001:200. Регистриран като „Счетоводител“ в Агенцията по вписванията с ЕИК 181190996.

Облагане на моряци „морски лица“ по смисъла на данъчните закони в България

19/02/2025

Облагане на моряци „морски лица“ по смисъла на данъчните закони в България

Съществуват два режима на облагане за моряк, който е данъчен резидент на България.

Виж още

Управление на клиенти с Nula CRM

14/02/2025

Управление на клиенти с Nula CRM

Иновативно решение, което не просто обединява CRM и ERP функции, но също така се интегрира с вашия финансов софтуер, за да улесни всеки аспект на вашата работа.

Виж още

Ново: AI Бизнес Асистент

13/02/2025

Ново: AI Бизнес Асистент

ChatCFO е създаден, за да улесни достъпа до финансови справки и анализи. С удобен потребителски интерфейс той разбира вашите намерения и бързо предоставя необходимата финансова информация.

Виж още