Регистрация по чл. 97а, ал. 1 от ЗДДС заради услуги от финансови брокери и платежни оператори

Регистрация по чл. 97а, ал. 1 от ЗДДС заради услуги от финансови брокери и платежни оператори

Автор: Hristo Marinov

Все по-често в практиката си срещам дружества и фрийлансъри, които са регистрирани по чл. 97а, ал. 1 от ЗДДС поради ползване на услуги от финансови брокери или платежни оператори, като Stripe, PayPal и други.

Какво казва законът?

Дружества и фрийлансъри, които ползват услуги от чужди компании, са задължени да се регистрират по чл. 97а, ал. 1 в седемдневен срок преди ползването или заплащането на услугата.
Но има изключения, които често не се разбират правилно, включително и от служители на НАП.

Случаи на освободени доставки

Услугите, предоставяни от:

  • Финансови брокери при търговия с финансови инструменти (акции, облигации, опции върху акции, къси продажби, дивиденти, ливъридж, криптовалути, stablecoins, инвестиционно злато и др.);
  • Платежни оператори (Stripe, PayPal и др.),

са освободени доставки и не водят до задължителна регистрация по чл. 97а, ал. 1.

Детайлно разглеждане на въпроса:

1. Определяне на данъчния статус на доставчика и клиента

  • И доставчикът, и получателят са данъчно задължени лица.

2. Място на изпълнение

Според чл. 21, ал. 2 от ЗДДС:
„Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност….”

Следователно, ако услугата е с място на изпълнение в България, тя подлежи на анализ относно вида ѝ.

3. Вид на доставката

Според чл. 46, ал. 1 от ЗДДС:
„Освободена доставка е сделка, включително договарянето, свързана с платежни сметки, платежни услуги, електронни пари, плащания и дългове….”

  • Терминът „договаряне“ включва комисионни за търговия с финансови инструменти, както и такси за транзакции в платежни платформи.

4. Тълкувание на чл. 97а, ал. 1

„На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2.”

За да възникне задължение за регистрация, трябва да са изпълнени две условия кумулативно:

  1. Доставката да е облагаема.
  2. Данъкът да е изискуем от получателя (чл. 82, ал. 2).

При освободените доставки съгласно чл. 46, ал. 1 тези условия не са изпълнени, което означава, че задължение за регистрация по чл. 97а, ал. 1 не възниква.

5. Официална позиция на НАП

Като източник може да се посочи писмо от НАП: Изх. № М-24-36-23/19.09.2024 г.

Практически казуси

В практиката си съм срещал случаи, в които колеги, поради липса на опит, подават заявление за регистрация по чл. 97а, ал. 1 „за всеки случай“. Служители на НАП, също поради непознаване на материята, издават акт за регистрация. Вече имам няколко такива клиенти.

Какво следва?

  • Според адвокатите, с които съм коментирал казуса, издаденият акт за регистрация е незаконосъобразен, но не и нищожен. Ако изминат 14 дни от издаването му, той не подлежи на обжалване и отмяна.
  • Добрата новина е, че клиентът може лесно да се дерегистрира, ако няма други основания за регистрация по ЗДДС, защото и изначално не е бил задължен да го направи.

ВАЖНО

Услугите на финансови брокери и платежни платформи са освободени доставки и ДДС не се дължи.

Настоящата статия е с общ информационен характер и не обхваща в детайли всички възможни казуси, свързани с регистрацията по чл. 97а, ал. 1 от ЗДДС. Вземането на решения единствено на база предоставената информация не е препоръчително. Задължително се консултирайте с компетентен счетоводител или данъчен експерт, за да получите индивидуален и професионален съвет, съобразен с вашата конкретна ситуация.

Регистрация по чл. 97а, ал. 1 от ЗДДС заради услуги от финансови брокери и платежни оператори

Hristo Marinov

Счетоводител на свободна практика, специализиран в трансгранични сделки и счетоводство за лица свободни професии („фриленсъри“). С над 20 години опит в предоставяне на персонализирани счетоводни решения за малки и средни предприятия и фрийлансъри. Експертизата в специални режими като ДДС върху маржа, тристранни сделки и вътрешнообщностни транзакции, както и обратното начисляване на ДДС съгласно Директива 2006/112/ЕО на Съвета. Богат опит в данъчното облагане на международни бизнеси и фрийлансъри. Бакалавър по „Счетоводство и контрол“ от Икономически университет - Варна, един от най-престижните университети в България, основан през 1920 г. и акредитиран по ISO 9001:200. Регистриран като „Счетоводител“ в Агенцията по вписванията с ЕИК 181190996.

Данъчно третиране на даренията на недвижими имоти по реда на ЗДДС

05/05/2025

Данъчно третиране на даренията на недвижими имоти по реда на ЗДДС

Настоящата статия разглежда въпроса относно данъчното третиране на даренията на имоти по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), като разяснява кога и как може да се наложи облагане с ДДС.

Виж още

Удостоверение за местно лице за български местни лица (български и чуждестранни граждани)

24/04/2025

Удостоверение за местно лице за български местни лица (български и чуждестранни граждани)

Удостоверението за местно лице е официален документ, издаван от Националната агенция за приходите (НАП), с който се удостоверява, че вашият световен доход подлежи на облагане в България.

Виж още

Краткосрочно отдаване под наем на жилищен имот чрез Airbnb и Booking или дългосрочно отдаване под наем– всичко, което трябва да знаете

11/04/2025

Краткосрочно отдаване под наем на жилищен имот чрез Airbnb и Booking или дългосрочно отдаване под наем– всичко, което трябва да знаете

Настоящата статия разглежда особеностите при отдаване под наем на жилищни имоти, както и хотели с до 20 стаи.

Виж още